NOWOŚCIO NASO RASIENASZE PSYSZCZENIĘTAGALERIAWYSTAWYLINKIKONTAKT


 

 

 

 Czarny Terier Rosyjski

„SKARB NARODOWY ROSJI”
skarb, który Rosja podarowała światu

 

WZORZEC RASY

 

Wzorzec FCI nr 327/10.01.2011/GB
CZARNY TERIER ROSYJSKI
(Russian Black Terrier, Russkiy Tchiorny Terrier)
Pochodzenie: Rosja
Data publikacji oryginalnego wzorca: 13.10.2010
Użytkowość : Pies służbowy, stróżujący, polujący i do towarzystwa.
Klasyfikacja FCI: Grupa 2 – Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła.
Sekcja : 1.4 – Czarny Terier Rosyjski
Próby pracy do uznania krajów członkowskich.

 

HISTORIA RASY

Początki rasy sięgają okresu powojennego XX stulecia. Hodowlaną kolebką rasy została wojskowa hodowla „Krasnaja Zwiezda” Trzy rasy wniosły znaczący wkład na powstanie nowej: Sznaucer Olbrzym, Rottweiler oraz Airedale Terrier. Utrwalając kolejno określone cechy oraz dodając nowe włączono w program hodowlany jeszcze inne rasy m.in. nowofundlandy i owczarki kaukaskie. Celem prac było otrzymanie psa powyżej średniego wzrostu, masywnego o mocnej budowie, wytrzymałego, dobrze znoszącego różne warunki klimatyczne, łatwo uczącego się, odważnego i chętnie współpracującego z człowiekiem.


TEMPERAMENT

Psy tej rasy są odważne, pewne siebie, silne, nieufne wobec obcych z szybką reakcją obronną. Cechują się zrównoważonym charakterem, podatne na szkolenia. Wymagają stałego kontaktu z człowiekiem. To pokojowo nastawione do świata i bardzo przyjazne olbrzymy, swoich opiekunów darzą wielką miłością i bezgranicznym przywiązaniem.


Jedno co można przyjąć bez zastrzeżeń to to, że terier rosyjski jest osobowością przez duże „O” - To pies myślący. Terier po przodkach odziedziczył niezwykłą inteligencję. Uczy się szybko łatwo kojarzy nawet pozornie od siebie oderwane fakty i zdarzenia. Ogromną zaletą tej rasy jest wysoki próg pobudzenia i szybki powrót do równowagi. Doskonale odnajdują się w dużych domach z ogrodem jak i małych blokowych mieszkaniach. Jest wprawdzie dość aktywny , ale godzinny spacer po parku zaspokoi jego potrzeby ruchu. Nie nadają się do budy i kojca, trzymane w odosobnieniu mając tylko sporadyczny kontakt z właścicielem- po prostu dziczeją. Są ciche i mało ruchliwe w domu. Miłość teriera do właściciela przekłada się na ogromne zaufanie jakim go obdarza. Jest to pies lojalny. Bo lojalność i bezgraniczne oddanie to główne cechy tej rasy. Można czuć się przy nim bezpiecznie.


Dzisiaj czarne teriery rosyjskie hodowane są na całym świecie - w Polsce - bardziej jako psy wystawowe, niż użytkowe.
Na pewno nie jest to pies dla początkujących, a jego właściciel musi być człowiekiem zdecydowanym, pewnym siebie i stanowczym. Pies ten nie nadaje się dla osób starszych i słabych psychicznie.
 

WYGLĄD

Budowa: Czarne teriery to psy duże, masywne z bogato rozwiniętą okrywą włosową. Wzbudzające już samym wyglądem respekt „Siła Spokoju Kudłatego Olbrzyma” - to określenie doskonale charakteryzuje rasę.


Szata: Czarny terier rosyjski pokryty jest okrywą włosową- grubą i twardą z podszerstkiem. Szczególnie ozdobny włos rozwinięty jest na brodzie, wąsach i grzywce oraz na kończynach przednich i tylnych i linii tzw. spódnicy. Czarny terier rosyjski nie linieje w typowy sposób (m.in. jak owczarek niemiecki ) , a wymienia włos systematycznie. Wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych (kąpiel, czesanie i strzyżenie). Obowiązuje przyjęty wzorzec strzyżenia. Żeby utrzymać czarnego teriera w ładzie i porządku na tzw. użytek domowy trzeba go kąpać przynajmniej raz na 4 tygodnie i strzyc co najmniej raz na 12 tygodni. W zależności od rodzaju włosa czesać należy 1-2 razy w tygodniu. Po każdym posiłku (o ile pies je pokarm mokry ) należy co najmniej 1-2 razy w tygodniu umyć brodę, wąsy co zapobiega osadzaniu się na włosach resztek pokarmowych i brudu, które są doskonałą pożywką dla grzybów i bakterii. Dodam jeszcze, że terier rosyjski posiada długą brodę i co za tym idzie kapanie z niej i potrzeba wycierania podłogi.

 

ZDROWIE

Czarne Teriery Rosyjskie są psami zdrowymi, nie spotyka się prawie wad wrodzonych, największym jednak problemem jest dysplazja stawów biodrowych (HD) i łokciowych (ED). Szczenięta teriera rosyjskiego rosną i przybierają na wadze bardzo szybko: dwutygodniowe szczenię waży ok. 2 kg, ośmiotygodniowe 7-10 kg, a czteromiesięczne już ponad 20 kg. Takie szybkie przyrosty masy ciała stanowią poważne obciążenie dla jeszcze niedostatecznie rozwiniętych stawów. Dlatego też szczenięta w okresie wzrostu wymagają bardzo dobrej i wysoko przyswajalnej karmy i odpowiedniej ilości ruchu. Młode psy mogą biegać tyle ile same chcą, nie wolno ich przeforsować, bo może się to niekorzystnie odbić na ich zdrowiu. Dlatego, tak ważne jest kupowanie szczeniaka z pewnej i sprawdzonej hodowli.


Czarne teriery mają bardzo wrażliwy układ pokarmowy, na każdą zmianę sposobu żywienia mogą zareagować biegunką, dlatego też zmieniając karmę należy robić to stopniowo, zwiększając każdego dnia udział nowej karmy w podawanym psu posiłku. Przy tej metodzie zmiana powinna odbyć się bez większych problemów.


Podobnie jak o włos trzeba zadbać o uszy, również u teriera rosyjskiego mogą wystąpić stany zapalne, jeśli uszy naszego przyjaciela będą zaniedbane. Dlatego większość problemów zdrowotnych tej rasy może wynikać, (niestety trzeba to powiedzieć) z niewiedzy lub niedbałości właściciela.


UMASZCZENIE


Dopuszczalnym typem umaszczenia jest czerń z ewentualną niewielką ilością przesianych włosów szarych.

WYSOKOŚĆ


Psy – 72-76 cm w kłębie
Suki – 68-72 cm w kłębie

WAGA


Psy- 50-60 kg
Suki – 45-50 kg

 

Na koniec chciałabym napisać jeszcze o zaletach i wadach tej pięknej rasy:

ZALETY


Doskonały pies rodzinny, przywiązany do właścicieli, doskonały towarzysz dla dzieci, nieustraszony obrońca, odporny na złe warunki atmosferyczne, nadaje się do mieszkania, ma zacięcie sportowe, mało hałaśliwy, akceptuje inne rasy i zwierzęta domowe jest inteligentny, łatwy do szkolenia.

WADY


Wymaga pielęgnacji
Potrzebuje dużo ruchu
Kosztowny w utrzymaniu

Na koniec pragnę dodać, że ta rasa dużo zmieniła w moim życiu.
Jest to pies moich marzeń mój „SKARB” - pies, którego nie zamieniłabym na żadną inną rasę.
Myślę, że tak już zostanie do końca.

 


NOWOŚCIO NASO RASIENASZE PSYSZCZENIĘTAGALERIAWYSTAWYLINKIKONTAKT